Výměna mléčných zubů u psa - přezubování

Jak vypadá štěněčí chrup?

Šťěňata se rodí bezzubá a první zoubky se jim začnou prořezávat ve věku okolo dvou týdnů. Zuby štěňátka jsou malé, ostré a mají našedlou barvu. Typickou zářivě bílou barvu mají až druhé zuby, protože mají na sobě hustší vrstvu skloviny.

V době, kdy štěně odchází k novému majiteli (podle zákona po 50. dni věku a déle) by už mělo mít kompletní mléčný chrup, který čítá 28 zubů. Štěně má stejně jako dospělý pes třenové zuby, řezáky a špičáky, ovšem stoličky mu úplně chybí a narostou až později. Téměř na konci období přezubování (bavíme se o 7. až 8. měsíci) můžeme u štěněte objevit zdvojené špičáky, kdy vedle sebe rostou nový špičák i ten starý mléčný.

Výměna zubů začíná na konci čtvrtého až v polovině pátého měsíce věku štěněte, přičemž velká plemena mají přezubeno rychleji než malá a střední.

Jak proces výměny zubu probíhá?

Nový trvalý zub se prořezává ven v místě původního mléčného zubu. Tlačí se ven, uzavírá kanálky původního zubu, přerušuje jeho výživu, a nakonec ho uvolní a vytlačí.

Pokud vše probíhá bez problémů, nemusíme si žádného zubu doma nikde všimnout. Nezřídka se stane, že štěně vypadnutý zub spolkne, ten projde trávicím traktem a zůstane bez povšimnutí někde na zahradě schovaný v bobku.

Během přezubování můžeme pozorovat u štěněte zápach z tlamy, který způsobuje zasychající krev, protože při vypadnutí zubu dásně lehce krvácejí. Štěňata také nadměrně sliní a čistí si jazykem místo v tlamě, kde jim zub vypadnul.

Máme při přezubování měnit krmivo?

Pro některá štěňata je období přezubování bolestivé a nepříjemné, občas se tak stává, že začnou odmítat tvrdé granule. V tom případě lze granule namočit či jim nabídnout kvalitní konzervu, abychom jim od kousání chvíli ulevili.

Jak štěněti při přezubování pomoct?

Štěně má při přezubování potřebu neustále něco kousat a žužlat, protože nově rostoucí zuby bolí a svědí. Abyste uchránili noviny, svoje oblíbené boty, nebo třeba vchodové dveře, nabídněte mu něco z nabídky dentálních hraček. Výstupky a otvory v hračkách umožní štěněti kousat hračku různými způsoby a budou mu masírovat dásně, což mu na chvíli uleví a uklidní ho.

Další možností jsou přírodní pamlsky, které nejsou úplně tvrdé. Štěněti můžeme nabídnout králičí, vepřové či hovězí uši, kuřecí pařátky nebo třeba sušený jícen.

Nic o co nechcete přijít nenechávejte v dosahu štěněte. Zaleží také na výcviku, co si štěně dovolí vzít a u čeho ví, že nesmí. Lepší je rozkousání Vašich věcí předcházet, než pak nadávat zvířeti, které stejně nebude pořádně vědět, proč se na něj zlobíte.

Proběhlo přezubování v pořádku?

Přezubování by mělo být ukončeno osmým měsícem věku. Pokud i po této době má Vaše štěně v tlamě nějaké mléčné zuby navíc, jedná se o tzv. zadržení mléčného zubu. Po nahlédnutí do tlamy vidíme u některých zubů zdvojení, někdy má pes dokonce skoro dvě plné řady zubů – připomíná to pohled na čelist žraloka. Typicky se tento problém vyskytuje u trpasličích plemen psů – jorkširského teriéra, čivav nebo jezevčíků.

Tento stav se bohužel nedá řešit jinak, než operací pod narkózou u veterináře. Většinou se k ní přistupuje až po prvním roce věku, do té doby se některé mléčné zuby mají šanci ještě vstřebat. Při zákroku veterinář psovi přebytečné mléčné zuby vytrhá i s kořeny, které by jinak v budoucnosti dělaly v tlamě neplechu. Při zanedbání tohoto problému riskujeme zvýšenou tvorbu zubního plaku a zubního kamene a následný zánět dásní.

Kontrola zubů

Štěně byste měli už od útlého věku trénovat na to, že se mu občas budete chtít Vy nebo veterinář kouknout na zuby. Pokud máte se psem výstavní ambice, je to přímo nutnost. Příklad výcviku najdete ve videu:

Pamlsky použité ve videu seženete zde: KLIK!

Čištění zubů

Stejně jako kontrola zubů je důležité i jejich pravidelné čištění. Vždy je lepší prevence než později řešení problému. Na čištění používáme vždy pomůcky a hygienické pomůcky určené pro psy, nikde ne pro lidi! Z čištění zubů by se měl stát denní zvyk. Pokud nestíháme psovi denně vyčistit zuby sami, je vhodné mu nabídnout některý z dentálních pamlsků či zařadit do krmné dávky kelpu – řasu, která pomáhá rozpouštět zubní plak.

Při čistění se nám bude hodit výcvik, který používáme už při kontrole zubů. Na výběr máme z velké škály zubních kartáčků a návleků na prsty. Abychom psovi čištění zubů zpříjemnili, můžeme použít zubní pastu s příchutí hovězího masa. Na výběr máme také pasty enzymatické, které aktivně rozpouští zubní plak a efektivně odstraňují zápach z úst.

Pravděpodobně jste se na tento článek dostali, protože máte doma aktuálně malého zubatého tasmánského čerta! Doufáme, že jsme Vám pomohli objasnit vše kolem přezubování a přejeme pevné nervy! (Ještě chvilku, ono to přejde!)