Zakládáme akvárium
První kroky
Hned ze začátku je potřeba si rozmyslet, jak velké akvárium chcete. Obecně je známo, že čím větší akvárium je, tak je kolem něj méně práce, co se údržby týče. Větší objem vody totiž vytvoří stabilnější ekosystém.
Výběr akvária:
Mnoho výrobců nabízí své nádrže už se základní technikou, která je nezbytně nutná na provoz nádrže. Nádrž vždy pokládáme na skříňku přímo vyrobenou pro daný typ akvária, nebo si můžeme sestrojit stojan vlastní. Pod nádrž umístíme vyrovnávací podložku, která zajistí ochranu nábytku a termoizolaci nádrže. Podložka také chrání akvárium před prasknutím dna, pokud by se mezi dno a skříňku dostal písek při odkalování. Akvárium před naplněním důkladně vymyjeme obyčejnou vodou, nepoužíváme žádné čistící prostředky. Akvárium by nemělo být umístěné na přímém slunci.
Jak už bylo zmíněno, nádrže lze pořídit s kompletním základním vybavením, ve kterém najdete zpravidla filtr a filtrační náplně, osvětlení, topítko a přípravky pro odstranění chloru z vody.
- Filtr – Z nabídky filtrů máte dvě varianty. Vnitřní a vnější. Hlavním rozdílem je, že vnější filtr je umístěn pod akváriem a nezabírá místo v akváriu a naopak vnitřní filtr je umístěn přímo v nádrži. Filtr vybereme dle velikosti akvária. Funkce filtru je důležitá pro cirkulaci vody v akváriu. V médiích (molitanu, atd.) filtru se ukládají prospěšné bakterie, které rozkládají rybám jedovaté látky a mění je ve prospěch biotopu vašeho akvária. Zakoupením silnějšího filtru, který je určen pro větší nádrže máte doma většinou neuděláte chybu, voda v nádrži naopak cirkuluje víc a budete mít méně práce s údržbou.
- Osvětlení – Ve většině setů je osvětlení součástí balení. V současnosti se setkáváme spíše s LED moduly, které jsou z provozního a finančního hlediska lepším řešením, než dříve používané trubicové zářivky. Mají delší životnost a menší spotřebu elektrické energie. Doba svícení by měla být průměrně 8 hodin, ale upravujeme ji podle náročnosti rostlin, kterými jsme nádrž osázeli a osádky akvária - například axolotlům nemusíme svítit tak hodně jako rybičkám. Vhodné je pořídit časovací hodiny, umožní nám nastavit i přestávku mezi svícením, když nejsme doma.
- Topítko – Toto zařízení ohřívá vodu v akváriu na teplotu, kterou si nastavíte. Teplotu vody upravujeme podle osádky akvária, průměrně se pohybuje kolem 24 - 26 stupňů Celsia. Ideálně volíme spodní hranici, abychom měli rezervu, kdybychom potřebovali v akváriu řešit nějakou nemoc. Topítko má v sobě zabudovaný termostat a automaticky se zapíná a vypíná dle aktuální teploty vody.
- Vzduchování – “Bublinky” v akváriu může vyrábět přímo filtr nebo samostatné zařízení umístěné mimo akvárium - vzduchovací motorek. Samostatné vzduchování má několik výhod. Jemné bublinky zabezpečují lepší okysličování vody v akváriu. Při vedrech doplňuje vzduchování deficit kyslíku ve vodě a pomáhá vodu částečně ochlazovat. Pro africké tlamovce, kteří vyžadují častější výměnu vody se doporučuje vzduchování do akvária vždy zařadit. Menší rybky také můžeme pozorovat, že si v proudu bublinek hrají a honí se. Velikost vzduchovacího motorku volíme stejně jako filtrace vždy podle litráže akvária. Motorek by měl být umístěn vedle akvária nebo v úrovni hladiny vody, tak aby do něj při výpadku elektrické energie nenatekla voda. Pokud si nejste umístěním jisti, lze použít zpětný ventil, který motorek v tomto případě ochrání. Motorky mají vývod (větší modely mají třeba i dva), na který připojíme vzduchovací hadičku. Na konec hadičky, která patří do akvária připojíme vzduchovací kámen nebo oponu. Vzduchovací kámen vytváří v akváriu krásnou bublinkovou podívanou a je i součástí dekorací (v akváriu takto můžeme vytvořit například bublající podvodní sopku). Vzduchovací kameny mohou mít různé barvy a tvary. Existuje i řada akvarijních dekorací určených k napojení na motorek, který je “oživí” - otevírající se truhly s pokladem, mušle s perlou, atd.
Nabídka přípravků pro úpravu vody před vložením ryb do akvária je široká. Pokud jste začátečníci, použijte univerzální přípravek, který upraví kohoutkovou vodu na vhodnou pro ryby. V současné době je nejvyhledávanějším pomocníkem přípravek na odstranění chlóru. Vysoký obsah chloru je pro ryby škodlivý a v horším případě i smrtelný. Mezi další přípravky, které doporučujeme mít doma patří přípravek snižující počet potřebných výměn vody, který se vždy hodí, když nestíháte údržbu akvária. Na trhu je i velké množství hnojiv pro rostliny, vitamínových preparátů pro ryby či rašelinových výluhů, které barví vodu v akváriu na přirozeně jantarovou.
Písek či štěrk na dno vždy volíme podle osádky akvária a jeho osázení akvarijními rostlinami. Rostliny nejlépe rostou v akvarijních substrátech, které zasypeme akvarijním štěrkem o zrnitosti 2 - 4 mm. Pokud máme ryby, které se zdržují ve vrchní a střední části akvária můžeme zvolit v zásadě jakoukoliv frakci štěrku nebo písku, je ale potřeba myslet na odkalování. Mezi velkými kameny se bude usazovat velké množství odpadu a nemohou mezi nimi žít bakterie, které by ho rozkládali. Stejně tak v příliš jemném písku nebo rovnováha v akváriu fungovat. Vhodné je frakce dna nakombinovat. Pokud máme v akváriu ryby dna, které se v něm rády přehrabují, volíme dno které je tvořené z písku a jemnějších malých oblázků. Nabídka druhů štěrků a písků velice šikorá, najdeme v ní různě velké frakce a také barvený akvarijní štěrk i písek. Z hlediska vhodnosti je nejlepší říční směs či tmavé dno, na kterém ryby získají nejpřirozenější, krásně zářivé barvy.
Hnojivo pro akvarijní rostliny:
Hnojivo pro akvarijní rostliny volíme podle náročnosti rostlin, které jsme vybrali. Univerzálním tekutým hnojivem je například Tetra Plantamin. Pokud chcete mít hnojení podchycené hned při zakládání akvária, doporučujeme ke kořenům rostlin hnojivo ve formě tablet, které se vkládají ke kořenům.
Dekorace jsou součástí snad každého akvária. Může jít o umělé jeskyně, hrady, sochy, vraky či soustavu kamenů. Jejich funkce není jen zkrášlit akvárium, slouží také jako úkryty pro ryby. Tím zmírňujeme míru stresu u lekavých ryb a napodobujeme jejich přirozené prostředí. Méně stresu znamená vždy krásně vybarvené a hlavně zdravé ryby.
Krmivo volíme dle druhu chovaných ryb. Na výběr je mnoho variant od vloček a granulí různých velikostí po tablety, které padají na dno, či plovoucí pelety. Nabízená krmiva mají mnoho řad - vyšší profesionálnější řady jsou s přídavkem vitamínů a zvýrazňují barvy ryb. Pro odchovy ryb je vhodný prach pro malé ryby hned po narození. Bety bojovnice například preferují krmivo, které se podobá jejich přirozené stravě - červům. Ryby krmíme spíše střídmě, krmivo které nespotřebují totiž padá na dno nádrže a špiní vodu.
Údržba akvária by se měla provádět ideálně týdně u nových nádrží. Postupně se interval prodlužuje, protože funkční nádrž je vlastně malým ekosystémem zavřeným do skla. Jednou týdně je vhodné vyměnit třetinu vody, jednou měsíčně odkalit dno odkalovačem, kterých existuje více druhů. Sklo můžeme čistit v průběhu týdne buď akvarijní škrabkou či magnetickou, která nám ušetří práci. Každý akvarista by měl mít doma i síťku na odlovení rybek, kyblík na vodu, který bude používat jenom na akvárium, či houbičku, kterou také bude používat jen na dekorace.
Přípravu bychom měli, co teď?
Do napuštěné a rostlinami osazené můžeme 14 dní po založení vypustit 2 - 3 testovací ryby nebo šneky, které pomohou nádrž správně zaběhnout. Podpořit správnou rovnováhu v akváriu můžeme přípravky obsahujícími aktivní bakterie, které se jinak v akváriu vytváří sami, ale v tom správném množství jsou v akvárium většinou až po 30 dnech.
Ryby zakoupené v akvaristikách se přepravují v akvarijním sáčku, který po příchodu domů vložíme uzavřený přímo do akvária. Zajistíme tak vyrovnání teploty vody, aby ryby nedostali šok. Cirka po 20 minutách do sáčku přidáme vodu z akvária a také necháme plavat na hladině. Po několika minutách již můžeme ryby vypustit do akvária. Správně bychom měli ryby ze sáčku vylovit síťkou nebo skleněnou fajfkou, aby se voda z akvaristiky nedostala do naší nádrže, záleží ovšem na Vašich zkušenostech s konkrétními prodejnami. Tento postup je nezbytně nutný, aby ryby neutrpěly teplotní šok a neměli stres z náhlé změny prostředí.
Akvaristika vypadá složitě, ale stačí se řídit pár základními pravidly:
- Pravidelná výměna vody by měla probíhat jednou týdně. Vyměňujeme ⅓ za novou, odstátou (stačí půl hodiny).
- Odkalujeme jednou měsíčně, důkladně, do hloubky. Opět bychom neměli odčerpat více než ⅓ vody v akváriu.
- Filtr a jeho média čistíme jenom v odpuštěné vodě z akvária. Nikdy ne pod tekoucí vodou, ne v jaru, ne v savu. Pokud toto nedodržujete, nebudete mít nikdy fungující ekosystém, po každém takovém čištění se vracíte na začátek zakládání akvária.
- Živé rostliny jsou vždycky přínosnější než umělé. Rostliny vytvářejí kyslík a spotřebovávají oxid uhličitý. Rozkládají detrit (odpad ryb) na neškodné látky.
- Krmíme s mírou. Krmivo nasypané na hladinu by nemělo dopadnout na dno, než ho rybky sežerou.(Pokud se nejedná přímo o tablety na dno, samozřejmě! :) )
- Krmíme pestře. Je vhodné pořídit více druhů krmiva, ryby jsou pak v lepší kondici, krásně vybarvené a těší se na každé krmení. Krmivo nikdy nenecháváme v dosahu dětí. V případě odjezdu na dovolenou nenecháváme nikdy nikoho !!! krmit akvárium, pořizujeme speciální prázdninové krmivo. Rybičky v kondici lépe zvládnou i tři týdny bez krmiva, než tři dny bezhlavého krmení.
Akvaristika je krásným koníčkem, který má v naší republice velkou tradici. Někdy je to náročné, ale výsledek vždy stojí za to!
Trápí Vás akvárium a nevíte si s ním rady? Napište nám na misa@fajnzoo.cz, zkusíme spolu příjít na to, kde je problém.