Krajta Královská

Krajta královská (Python regius) je menší had z čeledi krajty. Tento druh hada se vyznačuje s minimální agresivitou. Je to poměrně nenáročný domácí mazlíček, který nemá extra specifické požadavky na chov. Proto se doporučuje chovatelům začátečníkům. Krajta má mnoho genetických zbarvení. Její délka těla se v dospělosti pohybuje od 1,2 m až 1,5 m a váha od 1 až 3 kg. V nebezpečí se stáčí do pevné koule s hlavou uvnitř, proto se jí říká v angličtině ball python (míčová krajta).

Terárium-

Velikost terária by měla být od 120 cm na délku. Krajta není stromový had, proto je důležitá délka a ne výška. Umístění terária by nemělo být na přímém slunci. Tento druh hada je noční tvor proto je aktivnější v noci. Had by měl mít dostatek prostoru se v teráriu natáhnout maximální délkou svého těla.

Topení/osvětlení-

Teplota v teráriu by se měla ve dne pohybovat přibližně mezi 24 až 34°C. Nejteplejší místo tak logicky bude pod žárovkou nebo nad topným kamenem, fólií nebo kabelem, který by měl být umístěný jen na jedné straně terária, aby teplota směrem ke druhé straně terária postupně klesala a krajta si tak mohla vybrat místo s pro ni vhodnou teplotou. V noci by teplota měla klesnou zhruba na pokojovou teplotu, cca 19 až 22°C.

Krajta není živočich na světlo náchylný. Nepotřebuje žádné speciální spektrum, ani žádnou speciální žárovku Někteří prodejci z jistých důvodů můžou tvrdit opak. Pokud je terárium v blízkosti okna, vystačí si v létě s běžným denním osvětlením, popřípadě můžeme v zimě, kdy je světla málo a brzy se stmívá dosvicovat běžnou nebo úspornou žárovkou, v závislosti na tom, používáme-li jako tepelný zdroj onu žárovku nebo topnou podložku či kabel nebo kámen. Do terária by ale nemělo slunce svítit přímo, teplota by se tak mohla nekontrolovatelně zvyšovat.

Voda a vlhkost v teráriu-

Voda by měla být přístupná v teráriu neustále. Výměna by měla být měněna zhruba jednou za 2 až 4 dní, v závislosti na ročném období. Pokud používáte vodu v misce postavené na topné fólii z důvodu zvyšování vlhkosti v teráriu, měli byste ji měnit maximálně obden, protože se velmi rychle kazí a měli byste mít v teráriu ještě další misku s vodou s běžnou terarijní teplotou. Miska by měla být alespoň tak veliká, aby se do ní krajta vešla.
Vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí 50 až 65 %. V době svlékání je možné vlhkost zvýšit na oněch 65 %, záleží, jestli vaše krajta nemá se svlékáním problémy. Dále můžete použít rosičku. S vlhkostí v teráriu to ovšem nepřehánějte, mohou pak vznikat různé plísně, takže vše s rozumem.

Krmení –

Stejně jako u ostatních hadů, i krmení Krajty Královské se řídí určitými pravidly, ale narozdíl od ostatních běžně chovaných hadů se u Krajty Královské občas vyskytuje problém s příjmem potravy. Kořist by neměla přesahovat velikost její maximální tloušťku v těle. Je lepší krmit víckrát za měsíc menší potravou.

Podestýlka -   

Nejideálnějším řešením na dno terária je rašelinový substrát. Udržuje vlhkost a zároveň neublíží vašemu mazlíčkovi při případném pozření. Pokud ale chcete mít vice atraktivní vzhled terária, tak doporučuji použít Jedlovou kůru.

Úkryty –

Krajta je v podstatě plachý had, takže by v teráriu pro krajtu neměly chybět úkryty. Mnoho lidí úkryty nedává s odůvodněním, že pak na hada není vidět a že si prostě had musí zvyknout. Tato odůvodnění jsou z mého pohledu špatná. Krajta může dlouhodobě trpět stresem a můžou se vyskytnou problémy s tím spojené, například poruchy příjmu potravy, agresivita, nemoci, poruchy spánku, zažívací problémy. Ukrývat se je pro ni přirozené. Navíc úkryty se dají zařídit i takové, aby na krajtu bylo vidět a přesto by se cítila alespoň trochu v bezpečí.

Krajta je nejvhodnějším druhem z řady hadů, který je vhodný pro začátečníky. Krajty se v zajetí můžou dožík krásných 30 let, proto by vaše rozhodnutí mělo závyset i na tom, zda jste připravený starat se o svého mazlíčka na tak dlouhou dobu.