Jak nejlépe ochránit svého mazlíčka před klíšťaty a blechami?

11 otázek při výběru správné ochrany proti klíšťatům a blechám

1. Vadí nebo nevadí mému mazlíčkovi nošení obojků?

Myslete na to, zda Váš pes nebo kočka dobře snáší nošení obojků, jelikož pro správné fungování proti klíšťatům musí být obojek nasazený po celou dobu. S antiparazitními obojky budete mít vystaráno na celou sezónu! Délka účinnosti obojků se liší podle výrobce a obsažených látek. Například obojky Foresto účinkují až 8 měsíců, obojky Kiltix až 7 měsíců. Levnější obojky mají delší dobu "aktivace", kdy začnou působit, mohou zapáchat a zvířata mohou být více náchylná k alergiím. Repelentní obojky s obsahem přírodních látek (např. Beaphar Bio Band) od sebe pouze parazity odhání a neobsahují účinné látky, které parazity zabíjí.

Doporučujeme obojek Foresto, který nezapáchá, je voděodolný, repelentní (odhání od sebe parazity) a aktivuje se sám zhruba do 24 hodin od nasazení. 

2. Musím obojek aktivovat nebo se aktivuje sám?

Například obojek Foresto se aktivuje sám po nasazení, ale většinu obojků musíte aktivovat "škubnutím" nebo natáhnutím do plné délky.

3. Jak správně nasadím obojek?

Nasaďte obojek na krk, provlečte volný konec obojku sponou a přitáhněte tak, aby se mezi krk psa nebo kočky a obojek vešly vaše dva prsty. Před nasazením veterinárního antiparazitního obojku si vždy důsledně přečtěte příbalovou informaci a pro případ potřeby si ji uschovejte. Doporučujeme obojek pravidelně kontrolovat a popřípadě utáhnout, pokud by se nošením povolil. Vždy však tak, aby se vám pod obojek vešly vaše dva prsty.

4. Dají se obojky zkrátit?

Ano, obojky se dají zkracovat dle krku Vašeho mazlíčka. Pokud máte dospělého psa, tak doporučujeme volný konec odstřihnout cca 3-5cm od spony. U rostoucích štěňat a mladých psů doporučujeme ponechat volný konec tak jak je a postupně obojek zvětšovat.

5. Mám doma psa i kočku? 

Některé antiparazitní přípravky pro psy obsahují látky, které kočkám škodí. Proto je nemůžete u psa proti klíšťatům a blechám použít, pokud žije ve společné domácnosti s kočkou. Jedná se o přípravky s obsahem permethrinu a deltamethrinu - například Bio Kill spreje, Advantix pipety nebo Scalibor obojky.

6. Je lepší pipeta nebo obojek?

Pipeta nebo-li spot-on obsahuje roztok, který stačí nakapat mazlíčkovi mezi lopatky. Ovšem oproti obojkům mají kratší účinnost a obvykle to bývá kolem 4 týdnů. Pokud Vašemu psovi nebo kočce vadí obojky, tak je pipeta skvělá volba. Například jako obojek Foresto bývají také repelentní a začínají působit 24 hodin od nakapání. Před aplikaci pipety doporučujeme zvíře vykoupat a poté aplikovat. Po aplikaci se nedoporučuje zvíře koupat. Doporučujeme pipety Frontline.

7. Proč je lepší přikoupit i sprej?

Zbavit svého mazlíčka od parazitů většinou nestačí! Většina sprejů (Bolfo, Frontline, Bio Kill) se dají použít přímo na srst, ale také pro okolí, kde se nachází. Paraziti bývají často v pelíšcích, škrabadlech, kobercích nebo jiných místech, proto je lepší tento fakt nepodceňovat a zbavit se parazitů nejen ze srsti svého mazlíčka. Spreje působí okamžitě a mívají delší účinnost (např. Frontline sprej účinnost proti blechám až 3 měsíce). Aplikují se do celé srsti, nejlépe rozčesáním. 

8. Můžu použít spreje Bio Kill na svého mazlíčka?

Spreje Bio Kill primárně nejsou určeny pro aplikaci na srst mazlíčka, ale jsou určeny pro ošetření prostředí. Pro zvířata může být Bio Kill toxický, proto doporučujeme okolí nastříkat bez přítomnosti zvířat a nechat místnost vyvětrat. Naopak Bio Kill s označením "kožní spray" je možno aplikovat na srst zvířete a je vhodný použít například i pro ptáky, hlodavce nebo králíky.

9. Jak vyndám klíště?

Pomocí tzv. "vytahovačů", "vidliček", "háčků" nebo pinzet. Vidličky a háčky slouží pro podebrání a následné odstranění klíštěte, kdežto vytahovače a pinzety slouží pro uchycení a vykroucení klíštěte. Dávejme vždy pozor, aby nezůstala v srsti hlavička klíštěte. Pokud je okolí zarudlé a klíšťě je velké, doporučujeme návštěvu veterináře. 

10. Působí proti parazitům pivovarské kvasnice?

Pivovarské kvasnice působí jako přírodní antiparazitikum a také zlepšují imunitu, kvalitu kůže a srsti. Zvířata přikrmovaná kvasnicemi odpuzují klíšťata, blechy, mouchy a komáry.

11. A co šampón?

Šampóny proti parazitům nemají dlouhodobější účinek. Doporučujeme aplikaci, pokud chcete své zvíře zbavit parazitů okamžitě a poté je potřeba použít jako prevenci již zmíněný obojek nebo pipetu.

Rada na závěr: NIKDY nekombinujte více antiparazitních přípravků, protože větší množství účinných látek může být pro zvíře toxické.

Pokud si nevíte rady s výběrem, tak nás kontaktujte.

Lukáš - FAJN ZOO tým