Nový čtyřnohý člen rodiny - pejsek

Proč si chceme psa pořídit?

Za jakým účelem si pejska pořizujeme? To je klíčová otázka, která nám pomůže při výběru. Nejlepší variantou, proč bychom si chtěli pejska pořídit je, že hledáme parťáka a věrného přítele na celý život. Temperamentní a pohyb milující plemeno rozhodně nebude šťastné, pokud od něj budete očekávat, že s Vámi bude lenošit na gauči. Mohlo by se vám stát, že při návratu domů omdlíte z toho, co ze zařízení domu zbylo po době, kdy se pejsek sám zabavil.

Proto není např. lovecký pes vhodný pro asistenční výcvik, Jack Russel teriér na vás bez hnutí nebude celý den čekat doma a buldok nebude nadšený z toho, že by s vámi měl denně uběhnout 15 km na běžkách.

Vždy si tedy nejprve ujasněte, jaký je váš životní styl. Jak trávíte volný čas? Kam Vás pejsek může doprovázet? Teprve potom si vybírejte konkrétní plemeno. Každý pes se dokáže do jisté míry přizpůsobit, ale nikdy nepotlačíte jeho přirozené pudy, chování a potřeby.

Štěně nebo dospělák?

Další velice důležitá otázka! Štěně si může pořídit téměř každý, je ale nutné počítat s tím, že budeme muset trávit hodiny výcvikem. A to již od prvního dne, kdy se musí štěně naučit, kde má místo na spaní, kam smí chodit čůrat, co se smí kousat a co ne. Časem to budou povely ,,k noze”, ,,přines” a ,,zůstaň”. Zkrátka s mladým pejskem je potřeba počítat s tím, že ho musíte sami cvičit a naučit úplně vše. Na druhou stranu je výhodou, že si pejska od malička dokážete vychovat, jak potřebujete a zvykat ho na určitý režim a činnosti. 

Dospělý pes může již tyto povely a hygienu ovládat, je klidnější a rozvážnější. Jeho růst je již ukončen a snadno tak zjistíte jeho zdravotní stav a můžete odhadnout případné problémy s klouby apod. Na druhou stranu, starší pes se o něco obtížněji cvičí. Starší klidný pejsek je velmi vhodný pro starší lidi, kteří už se necítí na půlnoční venčení štěněte, aby doma neudělalo loužičku.

Od chovatele, z útulku či na inzerát?

Místo, kde si pejska pořídíme řešíme většinou až ve chvíli, kdy zjistíme, že plemeno, které jsme si vybrali je mimo naše finanční možnosti a chceme na koupi štěněte ušetřit. Jsou mezi námi samozřejmě i lidé, pro které není důležité, odkud pejsek pochází. Vždyť všechna štěňátka vypadají roztomile. Ale velké pozor! Většina z nás ví, že ne každý pejsek, který je prodáván na inzerát, je s láskou odchovaný a opečovávaný, kvalitně krmený a je pod veterinárním dohledem. Inzerátům se raději vyhněte, mnohdy se jedná jen o pejsky z množíren, které se prodejci snaží nabízet jako kvalitní výstavní zvířata. Poznáte je například podle falešného jména, opakujících se inzerátů z jednoho telefonního čísla na více plemen štěňat, nebo jejich snaha prodat štěně před osmým týdnem jeho věku. Pes od jakéhokoli chovatele musí odcházet očkovaný, odčervený a očipovaný. Z mého pohledu je mnohem lepší volbou pejsek z útulku. Pomůžete zvířátku v nouzi, vyberete si pejska, o kterého se lidé denně starají a je o něj kvalitně pečováno i po zdravotní stránce. Pečovatelé z útulku vám mohou říct, jak se daný pejsek chová, ke komu je vhodný, jaký je jeho osud a co od něj čekat. Navíc tím nepodpoříte neetický chov psů, který má jen jeden cíl – zisk a je vědomím týráním.

Pejsky od chovatelů mohu doporučit všem. Především pro pejskaře, kteří navštěvují výstavy, zakládají chov, věnují se sportu nebo vedou psi pracovně. Výhodou je, že znáte zdravotní stav rodičů, prostředí, ve kterém vyrůstali a žili a navážete osobní kontakt přímo s chovatelem. V chovatelské stanici budou ochotní vám sdělit všechny důležité aspekty ohledně výchovy, krmiva, povahy a budou vám stále k dispozici na telefonu, pokud si nebudete vědět rady – tomu se říká „chovatelský servis“.

Příchod čtyřnohého kamaráda

A je to tady. Za pár dní si přivezete pejska domů a potřebujete se na tuto událost připravit. Základem je výbava.

Připravili jsme pro Vás seznam nejdůležitějších věcí, co byste měli mít při přivezené štěněte už doma:

Mezi další věci, co můžete pořídit si vyjmenujeme:

Druhým důležitým krokem je zabezpečení domu či bytu. Štěně je malý nemotora a je neúnavně zvídavé. Musíte si tedy zajistit schody proti možnému pádu (do dospělosti), zajistit celistvé oplocení pozemku, zabezpečit různé výkopy, bazén a doma elektrické kabely, protože žvýkat kabely je velikáá zábava.  

Třetím důležitým bodem při rozhodování jsou děti. Pokud máte doma malé děti, připravte i je na příchod pejska. Vysvětlete jim, že je také maličký, bude v novém prostředí, poprvé bez ostatních pejsků. Děti nesmí hned v první chvíli pejska tahat, křičet nebo mu házet různé věci. Tím by byl pejsek zbytečně vystrašený a ve stresu. Děti musí pochopit, že pejsek je živé zvíře, které když spí, tak se nesmí rušit. Vytyčte proto doma pro pejska speciální místo, jeho prostor, který by neměl nikdo narušovat, pokud o to nestojí.

Nezapomeňte na veterináře, hlídejte si termíny odčervení a očkování.

Překvapení po příchodu domů

Štěně poznává svět očicháváním a okousáváním. Proto se asi menším škodám na vybavení domu nevyhnete. Pokud vidíte, že pejsek dělá, co nemá, napomeňte ho. Učte ho povel ,,fuj”, „ne“ nebo ,,nesmíš”. Rozhodně ale netrestejte psa, který škodu způsobil za vaší nepřítomnosti. Nebude trestu rozumět, efektivní je řešit nevhodné chování pouze právě ve chvíli, kdy se tak děje. Přijdete-li dnes domu a zjistíte, že máte po bytě roznesené odpadky a rozkousaný koš, vyhněte se křičení a trestům. Pes by měl příště z vašeho příchodu domu strach. Vždyť byl hodný, když jste se dnes vraceli.

Zkuste štěněti po dobu vaší nepřítomnosti zajistit trochu zábavy. Pořiďte si hračky na pamlsky, žvýkací pamlsky, nebo poproste souseda, zda by se na pejska nešel chvíli podívat.

Vždy je dobré si to nechat projít hlavou

Ať je to jak chce, pokud chceme psovi dopřát kvalitní život, je to mimo jiné i otázka peněz. Výbava, krmivo, očkování, antiparazitika, odčervování, poplatky městu apod. něco stojí.

Jste-li vytížený člověk, který má málo času sám na sebe, na psa vám ho nezbude více. Samozřejmě že každý chlupáč je rád za sebekratší chvilku s páníčkem, ale i on má své potřeby. Musí být pravidelně krmen, venčen, cvičen. Nehledě na to, že pokud bude pes denně 18 hodin sám doma, nebude příliš šťastný.

Zmiňovali jsme i děti - nevhodný je pes k dětem, které jsou příliš zbrklé či neopatrné. Občas se bohužel stane, že pes pokouše dítě. Ne vždy se ale přesně ví, co tomu předcházelo. Dítko může být rozjívené a zatahá psa za ucho, šlápne mu na nohu, a nebo mu strčí ruku do misky, když pes žere. Pes nemůže dítě odstrčit, na obranu má pouze tlapky a zuby. Nikomu neublíží záměrně, ale obrana je přirozená a je to reakce na bolest. Malé děti a psi nikdy nenecháváme dohromady bez dozoru. Při výcviku štěněte se doporučuje trénovat i právě sahání do misky a tlamy během krmení. Tak bude připravené na nestandardní situace a bude vědět jak správně reagovat.

 

Shrňme si klíčové body:

  1. správně zvolit vhodné plemeno
  2. zvolit prověřeného chovatele nebo prověřený útulek
  3. zabezpečit dům či byt
  4. pořídit krmivo a výbavu před samotným příchodem pejska
  5. seznámit děti i ostatní členy domácnosti s tím, jak se ke štěněti mají chovat
  6. být opatrný, trpělivý ale důsledný
  7. myslet na to, že kvalitní krmivo je základ, na kterém se nevyplácí šetřit
  8. naplánovat návštěvy cvičáku - pes si zvykne na přítomnost jiných psů a naučí se spoustu povelů
  9. nezapomínat na pravidelné očkování a odčervení
  10. o pejska pečovat s láskou, vrátí vám ji :)

Honza - FAJN ZOO tým
Rozdáváme lásku zvířatům.